Jakie są różne flagi Wielkiej Brytanii?

Jakie są różne flagi Wielkiej Brytanii?

Flaga Wielkiej Brytanii to jedna z najbardziej znanych flag na świecie.

Wielka Brytania ma 5 flag, po jednej dla każdego kraju:

  • Anglia
  • Walia
  • Szkocja
  • Irlandia Północna
  • do którego dodano słynną Union Jack (lub Union Flag).

Oprócz pojawienia się na wielu flagach byłych kolonii brytyjskich (Australia, Fidżi, Tuvalu, Nowa Zelandia itp.), flaga Wielkiej Brytanii (The Union Jack) jest również bardzo modna - można ją znaleźć na wszelkiego rodzaju towarach: ubraniach, naczyniach, meblach itp.

reklama

Flaga Anglii

Flaga angielska przedstawia Krzyż Świętego Jerzego ”. width=
Flaga angielska - Krzyż Świętego Jerzego

Flaga angielska składa się z czerwonego krzyża na białym tle , przedstawia krzyż św. Jerzego (St George's Cross).

Historia angielskiej flagi

Jerzy z Lyddy, pochodzący z Palestyny, był oficerem armii rzymskiej za Dioklecjana. Na początku IV wieku, kiedy cesarz zażądał prześladowania chrześcijan, był torturowany i skazany na śmierć.

Ta flaga była używana jako narodowy symbol Anglii - naród Wielkiej Brytanii - od XVIII wieku ; ale było to również w tym czasie Republiki Genui, która wtedy zdominowała handel morski na Morzu Śródziemnym.

Rzeczywiście, w 1190 roku Anglia zaczęła płacić daninę, aby jej statki mogły podnosić ten krzyż („Flaga Świętego Jerzego”) na swoich masztach, a tym samym być chronione na szlakach handlowych.

To właśnie w wyniku tego i dzięki stosunkowi między Anglią a Świętym Jerzym , ten ostatni został wyznaczony w 1348 roku: patronem Anglii.

Ten krzyż Świętego Jerzego jest również obecny na innych flagach, krajach lub miastach, takich jak Barcelona.

Saint George - National Day of England (St Georges 'day) - obchodzony 23 kwietnia.

Legenda o św. Jerzym

Ten krzyż występuje głównie podczas wypraw krzyżowych i średniowiecza - ale jego pochodzenie sięga III wieku z legendą o Świętym Jerzym i Smoku (Saint George and the Dragon).

Historia opisuje świętego, który rzekomo oswoił i zabił smoka, który zażądał ofiar z ludzi. W ten sposób święta uratowała księżniczkę wybraną jako następną ofiarę.

Flaga Walii

 Flaga Walii przedstawia czerwonego smoka na biało-zielonym tle.
Walijska flaga - „ Y Draig Goch

Walijska flaga przedstawia czerwonego smoka na zielono-białym tle - jest również nazywana „ Y Draig Goch ” („Czerwony smok” po walijsku).

Historia flagi walijskiej

Kolory zielony i biały to kolory z Domu Tudorów , królewskiej dynastii, która rządziła Królestwem Anglii w latach 1485-1603.

Mówi się, że czerwony smok jest emblematem odziedziczonym po Cesarstwie Rzymskim - ale jest to także symbol walijski, używany jako flaga wojenna od V wieku.

Walia została przyłączona do Anglii w 1282 roku przez Edwarda I, ale flaga walijska nie pojawia się na fladze Wielkiej Brytanii - ponieważ nie stała się oficjalną flagą Walii dopiero w 1959 roku, po stworzeniu Union Jack .

Patronem Walii jest Święty Dawid , walijski kapłan kościoła z VI wieku.

Smok na fladze walijskiej nie ma nic wspólnego z legendą o Świętym Jerzym i Smoku!

Święty Dawid (St David's day) jest obchodzony 1 marca.

Legenda o czerwonym smoku

Podobnie jak flaga angielska, flaga walijska również ma swoją legendę: historia opowiada o walce dwóch smoków - jednego czerwonego i jednego białego - których krzyki sprawiały, że ludzie, którzy je słyszeli, byli bezpłodni. Król Wielkiej Brytanii Llud i jego brat Llefelys wykopali dół i napełnili go płynem, aby odurzyć smoki. Wpadli w pułapkę, zostali złapani i zamknięci.

Nowy król, Vortigen, odkrył smoki wiele lat później pod swoim zamkiem. Z pomocą Merlina uwolnił ich, a smoki zakończyły walkę. Czerwony zwyciężył i ostatecznie stał się symbolem Walii.

Flaga Szkocji

 Flaga Szkocji przedstawia Krzyż św. Andrzeja.
Scottish Flag - Saltire lub Saint Andrew's Cross

Flaga Szkocji składa się z białego krzyża w kształcie litery X na niebieskim tle, jest również znana jako Saltire lub Krzyż św. Andrzeja.

Jego niebieskie tło od dawna oscyluje między jasnoniebieskim a granatowym; To było w 2003 roku, kiedy rząd Szkocji uczynił kobaltowy błękit (Pantone 300) oficjalnym kolorem szkockiej flagi.

Legenda o Saint André

Ta flaga ma swoje korzenie w legendzie o Bitwie pod Athelstaneford (na zachód od Edynburga) w IX wieku, w której król Pikte Angus MacFergus walczył z królem Saksonii Athelstanem: chmury utworzyłyby na niebie biały krzyż - ten, na którym został umęczony Święty Andrzej , patron Szkocji (jeden z dwunastu uczniów Jezusa) - który pomógł Celtom pokonać Sasów.

Historia flagi Szkocji

Rzeczywiście, dowody historyczne pokazują, że w 1385 roku szkocki parlament poprosił żołnierzy, aby używali tego białego krzyża jako znaku wyróżniającego na polu bitwy.

W 1512 roku stał się odznaką szkockiej flagi - zastępując Rampant Lion, godło szkockich królów z House of Stuart .

Flaga Szkocji jest jedną z najstarszych flag nadal w użyciu.

Święty Andrzej (St Andrew's day) jest obchodzony 30 listopada .

Flaga Irlandii Północnej

 Flaga Irlandii Północnej reprezentuje Krzyż Świętego Patryka.
Flaga Irlandii Północnej - Krzyż Świętego Patryka

Flaga Irlandii Północnej składa się z czerwonego krzyża w kształcie litery X na białym tle . Jest to także flaga patrona Irlandii : Świętego Patryka .

Historia flagi Irlandii Północnej

Krzyż Świętego Patryka jest najstarszą spośród wielu irlandzkich flag. Z instytucją irlandzką związany jest od XVI wieku: można go znaleźć na znaczkach Trinity College w Dublinie, na monetach kilku irlandzkich miast lub na herbie księcia. przez Leinster.

Nieoficjalna flaga Irlandii Północnej

Jest jeszcze jedna flaga Irlandii Północnej - która bardzo przypomina angielską flagę: sześcioramienna gwiazda reprezentująca sześć hrabstw Irlandii Północnej jest nałożona na Krzyż św. Jerzego ; Wewnątrz tej gwiazdy znajduje się czerwona ręka Ulsteru (prowincja Irlandii Północnej). Wreszcie Cesarska Korona Wielkiej Brytanii zakrywa gwiazdę i reprezentuje lojalność wobec monarchii brytyjskiej.

To była flaga Irlandii Północnej w latach 1953-1972 i straciła swój oficjalny charakter wraz z rozwiązaniem Parlamentu Irlandii Północnej.

reklama

Dzień Świętego Patryka (St Patrick's day) jest obchodzony 17 marca.

Flaga Wielkiej Brytanii

 Flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Flaga Wielkiej Brytanii - Union Jack

Tworzą go krzyże różnych świętych patronów kraju: Świętego Jerzego dla Anglików, Świętego Andrzeja dla Szkotów i Świętego Patryka dla Irlandii Północnej. Jest to połączenie trzech narodów tworzących ten kraj.

Prawo heraldyki zabraniające łączenia kolorów czerwonego i niebieskiego: biała obwódka oddziela Krzyż Świętego Jerzego od niebieskiego tła.

Historia Union Jack

1 stycznia 1801 roku Akt Unii został podpisany między Wielką Brytanią a Irlandią Północną: nowy stan przyjął nazwę Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dlatego oficjalna nazwa to „Flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej” - Brytyjczycy nazywają ją: „The Union Jack”.

Jeśli flaga Wielkiej Brytanii nie nosi żadnego charakterystycznego znaku Walii, to dlatego, że naród stworzył swoją flagę po ustanowieniu Union Jack.

W Wielkiej Brytanii nie ma święta narodowego jako takiego, ale obchodzimy urodziny królowej Elżbiety II (Elizabeth II) 21 kwietnia.

Flaga brytyjska jest nakładką na flagi Anglii i Szkocji.
Flaga brytyjska

W 1603 roku pierwsza wersja flagi nie miała Krzyża Świętego Patryka, dopiero w 1801 roku została dodana. Flaga brytyjska była prostą nakładką z flag Anglii i Szkocji .

Królowa Anglii Elżbieta I (Elizabeth I) - zwana „dziewiczą królową” - zmarła w marcu 1603 roku, nie miała wówczas dziedzica. W ten sposób król Szkocji Jakub VI Stuart ( Jakub VI ) został królem Anglii. Był wówczas pierwszym królem, Jakubem I, Królestwa Wielkiej Brytanii .

W XVII wieku ta flaga była nazywana Jack (lub Jack's Flag ).

Jacques Ier oświadczył: „The Red Cross, commonly called St George's Cross, and the White Cross, commonly called St Andrew's Cross, joined together, according to a form made by our Heralds." (" Czerwony Krzyż, powszechnie znany jako Krzyż Świętego Jerzego, i Biały Krzyż, powszechnie znany jako Krzyż Świętego Andrzeja, połączyły się w formie stworzonej przez naszych heroldów. ")